• 83565 Nolu Cadde NO:12, Gaziantep
  • info@karafiber.com
Feb

Gaziantep'te Türk, İsviçre ve Avusturya ortaklı kurulacak bir fabrika ile Türkiye'de tekstil sektörünün en önemli ham maddelerinden olan lyocell elyafını üretilecek.

Toplamda 400 milyon euro yatırım ile gerçekleşecek olan üretim ile Türkiye sektörde söz sahibi olurken, ihracat açığı da önemli derecede kapatılacak Gaziantep'te Türk, İsviçre ve Avusturya ortaklı kurulacak bir fabrika ile Türkiye'de tekstil sektörünün en önemli ham maddelerinden olan lyocell elyafını üretilecek. Toplamda 400 milyon euro yatırım ile gerçekleşecek olan üretim ile Türkiye sektörde söz sahibi olurken, ihracat açığı da önemli derecede kapatılacak. Türkiye'nin tekstil sektöründeki önemli firmalarından olan Kara Holding, 5 yıl önce hazırladığı proje kapsamında sektörün önemli ham maddelerinden olan lyocell elyafını üretebilmek için toplamda 400 milyon euroluk yatırım yaparak, fabrika kuruyor.

Sektörde çok fazla bulunamayan ve Avrupa ülkeleri yada Çin'den ithal edilen ham maddenin Türkiye'de üretilmesi ile birlikte Türk tekstilcilerin ihtiyacı olan yıllık 10-12 bin ton lycoll elyaf uçuza karşılanabilecek. İlk etapta yıllık 20 bin ton üretim kapasitesi olacak ve ilerleyen aşamada ise kademeli olarak 40 ve 80 bin ton üretim imkanı sunulacak tesis ile dünyanın bir çok ülkesine de on binlerce ton lyocel elyafı ihraç edilerek, ülkeye yıllık 200 milyon Euroluk bir Döviz girdisi sağlanacak.

Sektörde söz sahibi Avrupalı firmalarla ortak oldu

Tekstil, nonwoven, plastik ve enerji sektörlerinde bulunan entegre tesislerde günlük 100 ton iplik, 25 ton kumaş, 50 ton streç film, 50 ton çocuk, kadın pedi ile ıslak mendil üreterek başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 60 ülkeye ihracat yapan Kara Holding, 5 yıldır üzerinde çalıştıkları proje ile birlikte tekstil sektöründe dünyanın önemli ve dev şirketleri ile ortak oldu. İsviçre ve Avusturya'dan sektörün önemli firmaları ile ortak olan Kara Holding, toplamda 400 milyon euro değerindeki fabrika ve tesis yatırımına start verdi.

İnşaat çalışmaları başladı

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde satın alınan ilk etaptaki 50 bin metrekare üzerinde kurulacak tesiste ilk etapta 6 ayda yıllık 20 bin ton kapasiteli üretim gerçekleştirilecek. Sonraki bir yılda ise 40 bin ton üretim kapasitesine çıkarılacak olan tesis, arz ve talep durumuna göre ise ise 200 bin metrekare alanda yapılacak olan yeni tesisler ile yıllık 80 bin ton üretim kapasitesine ulaştırılacak

Ham madde açığı kapanacak

Yapılan yatırım ve hayata geçirilecek üretim tesisleri ile birlikte hem dünyanın hem de Türkiye'nin, tekstil sektöründeki en önemli ham maddelerinden olan lyocell elyaf ihtiyacı önemli derecede giderilecek, hem de Türkiye'nin ihracat açığının daha da düşürülmesine de fayda sağlanacak. Yapımına başlanan yatırım ile ilgili bilgi veren Kara Holdin Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Kara, "Artık kullandığımız ham maddeyi, kendimiz üreteceğiz. Lyocell elyafını Türkiye’de üreten yoktu. Bizler 200 milyon Euroluk yatırım ile bu tesisleri kuracağız. İlk etapta 200 milyon euro olacak yatırımımız, sonraki süreçte 400 milyon Euroya kadar çıkacaktır" dedi.